Haku / ilmoittautuminen

Toteutusmuoto

Toistuvuus

Paikka

Kieli

Laajuus

Tiedolla johdettu markkinointi ja tekoäly

Tiedolla johdettu markkinointi ja tekoäly on Markkinoinnin johtaminen-ohjelman opintojakso, joka on mahdollista suorittaa myös itsenäisenä ohjelmana.

Tiedolla johdetun markkinoinnin kokonaisuus tarjoaa strategisen näkökulman dataan.

Saat vinkkejä kanavavalintoihin sekä hyvien työkalujen käyttöön ja tekemisen priorisointiin. Käymme läpi tyypillisiä kipupisteitä markkinoinnin kokonaisuudessa – millaisia esteitä pitää olla selätettynä, jotta markkinointi voisi olla tiedolla johdettua.

Opintojakson kesto on 1,5 päivää.

IlmoittauduLataa Markkinoinnin johtaminen -esite 

Aloitus

26.10.2026

Hyödyt

Tiedolla johdettu markkinointi ja tekoäly -ohjelmassa opit rakentamaan datapohjaisen markkinoinnin kokonaisuuden ja hyödyntämään tekoälyä käytännön markkinointityön arjessa.

Rakennat markkinoinnin, jota voit johtaa tiedolla ja mitata tuloksellisesti.
Otat parhaan hyödyn analytiikasta ja raportoinnista.
Tunnistat ja ratkaiset tyypillisimmät esteet tiedolla johdetun markkinoinnin tieltä.
Integroit tekoälyn markkinoinnin suunnitteluun, tekemiseen ja arkirutiineihin.
Pysyt ajantasalla sosiaalisen median viimeisimmistä trendeistä ja kanavavalinnoista.

Kenelle?

Markkinoinnin johtajille ja päälliköille, jotka haluavat vahvistaa tiedolla johtamisen osaamistaan ja ottaa tekoälyn käytännön markkinointityön tueksi.

Koulutus sopii henkilöille, jotka haluavat oppia rakentamaan markkinoinnin kokonaisuutta asiakaslähtöisesti uusimpia digitaalisia mahdollisuuksia hyödyntäen. Jakso tarjoaa sekä strategisen että käytännönläheisen näkökulman tiedolla johdettuun markkinointiin - datapohjaisesta suunnittelusta tekoälyn hyödyntämiseen markkinoinnin arjessa.

Sisältö ja aikataulu

Tiedolla johdettu markkinointi ja tekoäly kokonaisuus käsittelee sitä, millä tavoin markkinointi tulee suunnitella, jotta sitä voi johtaa tiedolla, kuinka dataan saadaan strateginen näkökulma ja miten tekoäly vaikuttaa markkinoinnin suunnittelun kokonaisuuteen.

Jakson keskeiset aiheet: 

Markkinoinnin mittaaminen (nopea kertaus edelliseltä jaksolta) 
Tiedolla johtamisen tapauskuvauksia 
Markkinoinnin raportointi 
Kehittynyt analytiikka 
Mittaamisen työkalut ja parhaat käytänteet 
Tekoälyllä tehostetun markkinoinnin johtaminen 
Tekoälyassistentit ja työnkulut 
Tapauskuvauksia vastuullisesta tekoälyn käytöstä markkinoinnissa

Rakenne

  • 1,5 päivän lähiopetusjakso, 17.11.2026 klo 13.00–16.30 ja 18.11.2026 klo 9.00–16.00

Voit valintasi mukaan osallistua koko Markkinoinnin johtaminen -ohjelmaan, joka sisältää kaikki neljä opintojaksoa tai ilmoittautua erillisille opintojaksoille. Kun olet suorittanut neljän vuoden aikana kaikki jaksot, saat todistuksen Markkinoinnin johtaminen -ohjelmasta.

Kouluttajat

Jonna Muurinen

Jonna Muurinen on Kuulu Oy perustaja ja toimitusjohtaja. Hän on kokenut digimarkkinoinnin ja tekoälyn asiantuntija, joka on kouluttanut yli 30 000 tietotyöläistä tekoälyn hyödyntämiseen.

Muurinen on erikoistunut käytännönläheisiin ratkaisuihin, jotka yhdistävät digimarkkinoinnin ja tekoälyn työkalut tehokkaaksi osaksi yritysten arkea. Hän tuo koulutuksiinsa selkeää, asiantuntevaa ja helposti omaksuttavaa sisältöä, joka auttaa ymmärtämään tekoälyn mahdollisuudet ja rajoitukset ilman turhaa teknistä jargonin käyttöä.

Antti Vassinen

Antti Vassinen toimii käytäntöön suuntautuneena professorina (Professor of Practice) Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulussa.

Antti Vassinen on markkinoinnin vaikuttavuuden ja tiedolla johtamisen asiantuntija 25 vuoden monipuolisella kokemuksella digistä tutkimukseen, analytiikkaan ja ostamiseen. Hän väitteli markkinoinnin tulosten selittämisestä, siirtyi yrittäjäksi ja lopulta johtotehtäviin media- ja mainostoimistoissa. Nykyään hän tutkii vaikuttavuuden ja mittaamisen ohella markkinoinnin tiedonkeruun ja datatalouden vaikutuksia kuluttajiin ja yhteiskuntaan. Opetuksen, johdon koulutusten ja tutkimuksen rinnalla Vassinen tukee liiketoiminnan kehityshankkeita itsenäisenä konsulttina.

Kustannukset ja ilmoittautuminen

Aloitusajankohta

Markkinoinnin johtaminen -ohjelman itsenäiset opintojaksot

Voit valintasi mukaan osallistua koko Markkinoinnin johtaminen -ohjelmaan, joka sisältää kaikki neljä opintojaksoa tai ilmoittautua erillisille opintojaksoille: