AaltoJOKO®-ohjelma vahvisti Fredrik Södön strategista ajattelua ja antoi useita työkaluja, joista on selvää hyötyä hänen työnantajalleen. Kaikutiimi-konsepti oli Södölle erityisen mieluisa – samoin valmennuksen poikkeuksellisen hyväntahtoinen ilmapiiri.
Sähkönsiirron kantaverkkoyhtiö Fingrid Oyj vastaa valtakunnallisen kantaverkon ylläpitämisestä ja kehittämisestä, sekä sähkömarkkinoiden edistämisestä. Sen tytäryhtiö Fingrid Datahub Oy on IT-palvelutalo, joka ylläpitää ja kehittää sähkön vähittäismarkkinoiden keskitettyä tiedonvaihtopalvelua.
Fingrid Datahubin kehitys- ja teknologiajohtaja Fredrik Södö kertoo olevansa verrattain tuore esihenkilö ja johtaja.
”Aloitin työt Fingrid Oyj:ssä vuonna 2016. Sain organisaatiomuutoksen myötä ensimmäisen kerran esihenkilövastuita vuonna 2021 – ja melko pian sen jälkeen pestin kehitys- ja teknologiajohtajana Fingridin vasta perustetussa tytäryhtiössä Fingrid Datahubissa.”
”Johtajuus on uusi suunta urapolullani. Olemme osa isoa konsernia ja täältä saa paljon apua ja tukea, mutta ulkopuolinen johtajuusvalmennus kiinnosti. Halusin näkemyksellisyyttä kaikkeen, mikä liittyy firman pyörittämiseen ja ihmisten johtamiseen. Esihenkilöni ehdotti AaltoJOKO®-ohjelmaa, joten lähdin avoimin mielin mukaan”, hän muistelee.
Olen opiskellut jonkin verran makrotaloutta, mutta iso osa yritystalousopeista oli minulle uusia. Minun täytyy uudessa roolissani ymmärtää yritystalouden lainalaisuuksia. Sain siihen oikein hyvän pohjan Aalto EE:llä."
Södö sanoo AaltoJOKO®-ohjelman olleen ensimmäinen laajempi koulutus, johon hän on urallaan ehtinyt osallistua.
”Olen diplomi-insinööri ja työni on usein ollut aika hektistä. En aiemmissa uravaiheissa priorisoinut kouluttautumista työn ohella, koska siihen ei ollut erityistä tarvetta. Energia-alaan liittyvissä IT-alan asiantuntijatöissä työ opetti tekijäänsä.”
Paluu koulun penkille osoittautui erittäin antoisaksi.
”Opiskelu Aalto EE:llä oli todella hauskaa. Minussa asuu pieni akateemikko: osaan kiinnostua aiheesta kuin aiheesta. Kouluttajat olivat erinomaisia ja jokainen koulutuksesta saamani oppi hyödyllinen.”
Vahva tuki strategiseen ajatteluun ja käytännön työkaluja
Valmennuksen arvokkainta antia Södölle olivat strategista ajattelua tukevat opit.
”Työskentelin pitkään operatiivisella ja taktisella tasolla, joten halusin erityisesti panostaa siihen, että saisin ajatteluni nostettua strategiselle tasolle. AaltoJOKO® tuki strategisen ajatteluni kehittymistä erittäin hyvin.”
Kaikki yritystalouteen liittyvät teemat olivat Södölle niin ikään hyödyllisiä.
”Olen opiskellut jonkin verran makrotaloutta, mutta iso osa yritystalousopeista oli minulle uusia. Minun täytyy uudessa roolissani ymmärtää yritystalouden lainalaisuuksia. Sain siihen oikein hyvän pohjan Aalto EE:llä.”
Kaikutiimi-konsepti oli Södölle erityisen mieluisa osa koulutuskokemusta.
”Kaikutiimi on erinomainen idea: käyt työpaikalla jokaisen valmennuspäivän jälkeen omalla porukalla aiheen läpi, ja arvioitte yhdessä, miten kaikkea opittua voisi hyödyntää omassa organisaatiossa. Pohdin aina jo lähijaksojen aikana, mitä haluan kaikutiimin kanssa painottaa. Se edisti niin oppimista kuin opitun hyödyntämistä.”
AaltoJOKO® antoi kokonaisvaltaista näkemystä johtamiseen, josta on selvää hyötyä työssäni."
”Vaikka vastaan Fingrid Datahubissa back office -toiminnoista, työskentelen myös asiakasrajapinnassa. Sain paljon uusia näkökulmia asiakastyytyväisyyteen ja asiakkuuden hallintaan – ja nämä aiheet synnyttivät erityisen mielekkäitä keskusteluja kaikutiimissä.”
AaltoJOKO®-ohjelmassa voi tehdä myös lisätehtäviä, joista saa pisteitä EMBA-ohjelmaan.
”Tein niitä varmuuden vuoksi kaksi, ihan siltä varalta, että innostun jossain vaiheessa EMBA-polulle. Toinen oli analyysi yritystaloudesta ja toinen makrotaloudesta. Ne olivat hauska lisä koulutuspakettiin. Erittäin mielenkiintoisia ja mielekkäitä tehdä”, Södö kertoo.
Kokonaisnäkemystä johtamiseen
Kehitys- ja teknologiajohtajana Södö vastaa monista eri osa-alueista. Hän johtaa muun muassa Fingrid Datahubin järjestelmäalustan ja muiden digitaalisten palveluiden kehitystyötä, minkä lisäksi voimakkaasti muuttuva eurooppalainen sähköjärjestelmä regulaatiouudistuksineen työllistää Södöä ja hänen tiimiään paljon.
Södö kertoo olleensa aina laajasti kiinnostunut niin yhteiskunnallisista asioista, teknologioista kuin järjestelmistä. AaltoJOKO®-ohjelman kattavuus saa häneltä paljon kiitosta.
”Erityisen innostavaa työssäni on se, kuinka monipuolisesti voin soveltaa keräämääni näkemystä ja ymmärrystä.”
”Työskentelen yhteiskuntakriittisellä alalla, johon politiikka vaikuttaa hyvin paljon ja jossa teknologia kehittyy koko ajan. Mitä enemmän ymmärrät yhteiskunnasta, sen paremmin ymmärrät myös energiajärjestelmiä. AaltoJOKO® antoi kokonaisvaltaista näkemystä johtamiseen, josta on selvää hyötyä työssäni.”
Koen, että esihenkilötyöni kehittyi koulutuksen ansiosta. Ihmisten johtaminen on alue, jossa minulla on vielä paljon opittavaa, mutta sain siihen tärkeää näkemystä ja ajateltavaa.”
Fingrid Datahubissa on nyt käytössä useita työkaluja, joihin Södö tutustui valmennuksen aikana.
”Balanced Scorecard on hyvä esimerkki. Se on oivallinen tapa hahmottaa liiketoimintaa. Loin sen pohjalta strategiakartan, joka on erinomainen apu strategian kehittämiseen – erityisesti siihen, että osaa kytkeä yksittäisten ihmisten työtehtävät strategiaan. Monastihan ihmisillä on haastavaa hahmottaa, miten juuri heidän työnsä liittyy yrityksen strategisiin tavoitteisiin”, hän huomauttaa.
”Objectives and Key Results -malli, OKR, on osoittautunut myös erittäin hyödylliseksi Fingrid Datahubille. Se on meillä nyt organisaationlaajuisesti käytössä.”
Mainio opiskeluilmapiiri ja itseluottamusta esihenkilötyöhön
Kattavan koulutussisällön ohella Södö kehuu myös AaltoJOKO®-ohjelman opiskeluilmapiiriä.
”Olen asiakeskeinen introvertti. En välttämättä lähtisi oma-aloitteisesti tutustumaan ihmisiin, mutta Aalto EE:llä rakennetaan taitavasti ja määrätietoisesti turvallinen ilmapiiri, joka rohkaisee vuorovaikutukseen”, hän kertoo.
”Istumapaikkoja vaihdettiin säännöllisesti ja töitä tehtiin ryhmissä. Se kannusti jakamaan kokemuksia ja näkemyksiä muiden kanssa, ja auttoi kaikkia tutustumaan luontevasti toisiinsa.”
Södö sai koulutuksesta myös uudenlaista itseluottamusta ihmisten johtamiseen.
”Koen, että esihenkilötyöni kehittyi koulutuksen ansiosta. Ihmisten johtaminen on alue, jossa minulla on vielä paljon opittavaa, mutta sain siihen tärkeää näkemystä ja ajateltavaa. Kaikki organisaatiokulttuuriin liittyvät opit olivat erittäin arvokkaita.”
Oman kokemuksensa perusteella Södö kertoo suosittelevansa AaltoJOKO®-ohjelmaa mielellään.
”Koulutus ylitti odotukseni. Se antoi laajaa, kokonaisvaltaista näkemystä johtamiseen. Pisteenä i:n päälle järjestelyt toimivat mainiosti ja tarjoilut olivat ensiluokkaisia. Kahvitukset ja lounaat olivat aina todella maukkaita”, Södö naurahtaa.
”Jos haluat kattavan, laadukkaan ja innostavan koulutuksen, jossa on poikkeuksellisen hyväntahtoinen, vuorovaikutukseen kannustava ilmapiiri, niin suosittelen ilman muuta osallistumista.”