Sapattivuosi avaa monia mahdollisuuksia. Sveitsiläinen yrittäjä Daniel Kästli päätti hyödyntää vapaavuotensa opiskelemalla Aalto EMBA -ohjelmassa. Yhteisöllinen oppiminen, rehelliset keskustelut muiden johtajien kanssa ja Self-development Process olivat hänestä ohjelman parasta antia – ja opiskelukokemus monella tapaa käänteentekevä.
Daniel Kästlin uran varrelle on mahtunut isoja onnistumisia startup-maailmassa. Hän oli osa alkuperäistä tiimiä, joka auttoi rakentamaan Sveitsin St. Gallenissa pääkonttoriaan pitävästä Frontifystä vauhdilla kasvavan B2B SaaS -scale-up-yrityksen. Hän oli myös mukana perustamassa vapaa-ajan yhteisöpalvelu Spontacsia, jonka Scout24 Group on sittemmin ostanut.
”Olen työskennellyt myös suurissa globaaleissa yrityksissä. Se voi olla kiinnostavaa ja palkitsevaa, mutta minua häiritsi tunne siitä, että olen pieni ratas isossa koneistossa: mahdollisuus vaikuttaa ison mittakaavan asioihin oli rajallinen. Startup-yritysten kirittäminen kasvuun on parasta, mitä tiedän”, hän hymyilee.
Luotsattuaan menestyksekkäästi Frontifyn asiakaskokemusta ja koottuaan kansainväliset asiantuntijatiimit New Yorkiin, Lontooseen ja St. Galleniin, Kästli päätti ottaa aikaa itselleen, palautua ja reflektoida kaikkea johtotehtävissä kokemaansa.
”Vuosi vaimoni kotimaassa Suomessa tuntui juuri oikealta ratkaisulta: kunnon irtiotolta, jonka aikana voisin keksiä seuraavat askelmerkit. Saavuimme Suomeen kesällä ja hain saman tien Aalto EMBA -ohjelmaan. Ennen virallisten opintojen alkua suoritin useita valinnaisia opintojaksoja. Olin aivan myyty jo ensimmäisestä opiskelupäivästä lähtien”, hän muistelee.
”Aalto EMBA on todella kokonaisvaltainen koulutusohjelma ja kiinni tässä ajassa. Monimuotoisuus ja kestävä kehitys ovat kantavina teemoina mukana kaikissa opintojaksoissa.”
Uusia oivalluksia uuteen startup-yritykseen
Kästli korostaa saaneensa lähes jokaisesta EMBA-opintojaksosta oivalluksia, taitoja ja työkaluja, joista on ollut selvää hyötyä työelämässä.
”EMBA-opintojeni alussa olin mukana perustamassa uutta startup-yritystä, wyrd.io:ta. Hyödynsin luonnollisesti paljon myös aiemmista rooleistani saamaani kokemusta, mutta Aalto EMBA auttoi minua jalostamaan osaamistani, terävöittämään ajatteluani ja kehittämään edelleen visiota, joka meillä on wyrdille.”
Sain Aallosta ison liudan arvokkaita oppeja, jotka joko auttoivat uuden yritykseni luomisessa tai joista on taatusti iloa tulevaisuudessa.”
Kästlin uusin hanke on alusta, joka tuo nykyaikaista johtajuutta organisaatioihin ja tekee ihmisten kehittämisestä osan jokapäiväistä työtä. Wyrd yhdistää positiivisen psykologian, käyttäytymistieteen ja teknologian tukeakseen terveempiä tiimidynamiikkoja, vahvempaa johtajuutta ja kestävämpää suorituskykyä.
”Johtajuuteen ja kehitykseen keskittyvänä HR-teknologia-startupina autamme yrityksiä rakentamaan terveempää, tulevaisuuden vaatimuksiin vastaavaa suorituskykykulttuuria. Lähestymistapamme perustuu tieteeseen, mutta se on suunniteltu vastaamaan modernien organisaatioiden käytännön tarpeisiin. Autamme johtajia ja tiimejä luomaan selkeyttä, hyödyntämään vahvuuksiaan, parantamaan yhteistyötä sekä tekemään kehittymisestä osan jokapäiväistä toimintaa”, Kästli kuvailee.
”Ammensin ideoita ja näkökulmia wyrdiin monista eri aihepiireistä Aalto EE:ssä: strategiasta, ihmisten johtamisesta, viestinnästä, markkinoinnista ja monesta muusta. Sain Aallosta ison liudan arvokkaita oppeja, jotka joko auttoivat uuden yritykseni luomisessa tai joista on taatusti iloa tulevaisuudessa.”
Paremmaksi johtajaksi kasvaminen
Kästlin on helppo nimetä lempiaiheensa Aalto EMBA -ohjelmassa: Self-development Process.
”Vastaukseni on kaikkea muuta kuin omaperäinen, sillä todella moni pitää sitä ohjelman parhaimpana antina. Mutta minkäs teet, se oli loistava”, hän naurahtaa.
”Se aidosti muutti elämääni. Aalto EE:n kouluttaja teki fantastista työtä: hän johdatti meitä oikeaan suuntaan ja auttoi jokaista oivaltamaan, miten kasvaa paremmaksi johtajaksi.”
Yksi prosessin keskeisimpiä oppeja Kästlille oli se, ettei uusi tieto tai pelkkä asioiden tiedostaminen vielä auta ketään kehittymään johtajana.
”Johtajan pitää asettaa itselleen mielekkäitä tavoitteita ja sitten harjoitella, harjoitella ja harjoitella. Tämä oivallus on vaikuttanut selvästi niin johtajuuteeni kuin henkilökohtaiseen elämääni. Reflektoin nyt säännöllisesti omaa tekemistäni, asetan saavutettavia tavoitteita ja hyödynnän Aalto EE:stä saatuja työkaluja tehdäkseni tavoitteistani totta.”
Oivallukset tunteiden tunnistamisesta olivat erityisen merkityksellisiä Kästlille.
”En ensi alkuun ajatellut saavani näistä opeista paljoakaan irti, koska en yleensä koe suuria tunnekuohuja. En heilahtele ääripäästä toiseen”, hän kertoo.
”Itsereflektio sai minut kuitenkin ymmärtämään, että tietyt tilanteet kyllä ärsyttävät. Esimerkiksi se, jos luulen olevani vastuussa jostakin, ja joku toinen tekeekin päätöksen. Aiemmin tällaiset pienet asiat saivat minut toisinaan toimimaan epäviisaasti. Nyt minulla on työkalut tunnistaa tunteeni, minkä ansiosta pystyn tekemään parempia päätöksiä.”
Kästli antaa käytännön esimerkin tilanteesta, jossa Self-development Process -opeilla oli suuri merkitys:
”Yrityksessä, jota olin mukana perustamassa, piti luovia haastavia muutoksia perustajatiimissä. Uskon vahvasti, että Aalto EMBA -opintojen antama tunneäly ja tunnetaidot auttoivat meitä hoitamaan tilanteen selkeästi, kunnioittavasti ja kaikkia osapuolia huomioiden.”
Ajatuksia herättäviä keskusteluja kansainvälisessä EMBA-ryhmässä
Kotimaassaan Sveitsissä Kästli asuu lähellä St. Gallenin yliopistoa, joka tunnetaan erinomaisesta EMBA-ohjelmastaan. Hän myöntää suoraan, että EMBA-opinnot kotiseudulla olisivat taatusti olleet helpompi vaihtoehto kuin ulkomailla opiskelu.
”Mutta elämä ei ole kiinnostavaa, jos kaiken tekee aina helpoimman kautta. Niinpä lähdin Australiaan hankkimaan ensimmäisen yliopistotutkintoni IT:n saralta ja Suomeen EMBA-oppiin”, hän toteaa.
Sapattivuoden jälkeen Kästli perheineen muutti takaisin Sveitsiin. Viimeiset EMBA-opintojaksot hän suoritti matkustamalla jokaista lähiopetusjaksoa varten Helsinkiin.
”Olin päässyt yhteisöllisen oppimisen makuun, enkä mistään hinnasta halunnut jäädä paitsi yhdestäkään lähiopetusjaksosta.”
Se, että sain jakaa muiden kokeneiden johtajien kanssa rehellisiä tarinoita, oli näin jälkikäteen ajateltuna oppimiseni kannalta aivan yhtä keskeistä kuin varsinainen jaksosisältö."
”Näissä asioissa on aina ripaus onnea matkassa, mutta minulla oli etuoikeus kuulua aivan mahtavaan EMBA-kohorttiin. Ryhmädynamiikka oli täydellinen. Kaikki jakoivat ajatuksiaan avoimesti ja rehellisesti, ja vuorovaikutus porukassa oli uskomattoman antoisaa.”
Kästli kertoo jopa hieman yllättyneensä opintojen alussa siitä, kuinka yhteisöllistä oppiminen Aalto EE:llä oli.
”Saimme jokaisessa opintojaksossa kokeneilta kouluttajilta vahvan perustan: relevanttia, tuoreinta tutkittua tietoa. Opetuksen kruunasivat kuitenkin kaikki ajatuksia herättävät ryhmäkeskustelut, jotka konkretisoivat oppien käytännön hyödyn.”
”Se, että sain jakaa muiden kokeneiden johtajien kanssa rehellisiä tarinoita, oli näin jälkikäteen ajateltuna oppimiseni kannalta aivan yhtä keskeistä kuin varsinainen jaksosisältö. Minusta yhteisöllinen oppiminen on Aalto EMBA:n suurin kilpailuvaltti verrattuna muihin EMBA-polkuihin.”
Näkemyksellistä pohjoismaista johtajuutta
Aalto EE:n laaja valikoima valinnaisia opintoja täydensi Kästlin mukaan erinomaisesti ydinoppeja. Hänen omalla EMBA-polullaan kaksi valinnaista opintojaksoa olivat erityisen vaikuttavia:
”Power and Influence antoi työkaluja tunnistaa organisaation valtasuhteita ja sisäistä politiikkaa. Se on vaikuttanut merkittävästi siihen, miten navigoin erilaisissa tilanteissa kannustaakseni ja osallistaakseni ihmisiä”, hän tähdentää.
”Cognitive Leadership -opintojakso auttoi minua jäsentämään ajatteluani, kehittämään ajattelutaitojani ja hyödyntämään erilaisia kognitiivisia työkaluja. Käytännössä opin selkiyttämään mielessäni pyörivää ajatustulvaa teknologian avulla.”
Vaikka Kästli hyödyntää tuoreinta teknologiaa enemmän kuin mielellään, hänestä siihen ei kannata tukeutua liian innokkaasti opintojen aikana.
”Opiskelussa on yksi keskeinen sääntö: mitä enemmän panostat, sitä enemmän hyödyt. Tekoäly voi olla oivallinen opiskelukaveri, mutta syvällistä ymmärrystä ei synny, jos ei ajattele itse.”
Kästli sanoo suosittelevansa Aalto EMBA -ohjelmaa mielellään, erityisesti johtajille, jotka haluavat kasvaa ja ovat valmiita vakavasti pohtimaan johtamistaan.
”Eikö olisi upeaa, jos paremmaksi johtajaksi kasvaminen kiinnostaisi entistä useampia ihmisiä – eikä kukaan kuvittelisi olevansa jo huippujohtaja vain siksi, että on saanut todella tärkeän tittelin?”
”Arvostin Aalto EE:n pohjoismaisessa lähestymistavassa ennen kaikkea sitä, että se kannustaa pohdintaan, avoimuuteen ja vastuuntuntoon, jota monet organisaatiot tarvitsevat tänään.”