Kokenut projektijohtaja F.E.C
Hyödynnä kokemustasi – päivitä osaamistasi rekrytoivassa koulutuksessa
Onko sinulla pitkä työkokemus ja olet oman alasi vahva osaaja? Voisiko seuraava ura-askeleesi olla projektiasiantuntijuuden parissa, joko omalla alallasi tai kokonaan uudella toimialalla?
Kuuden kuukauden rekrytoivassa F.E.C-koulutuksessa työskentelet yhteistyöorganisaationa toimivalle työnantajalle kokemuksesi ja työnantajan tarpeiden mukaisissa tehtävissä. Työskentelyn ohessa kehität ammatillisia kyvykkyyksiäsi vastaamaan nykyajan tarpeita. Saat uutta osaamista esimerkiksi projektien johtamisesta, digitalisaatiosta, innovaatiotoiminnasta, vastuullisessa liiketoiminnasta, itsensä johtamisesta ja sekä valintasi mukaan erilaisista erityisteemoista, kuten johtamisesta, Lean-menetelmistä tai palvelumuotoilusta. Päivität lisäksi osaamistasi mm. työnhakutaidoissa ja digitaalisissa taidoissa.
Rekrytoivan koulutusohjelman tärkein tavoite on löytää sinulle työpaikka. Jos etsit esimerkiksi uusia projektiasiantuntijan, -johtajan tai vastaavia tehtäviä, sinulla on nyt tilaisuus parantaa iskukykyäsi. Koulutus toteutetaan yhteistyössä Uudenmaan ELY-keskuksen ja TE-toimiston kanssa ja sen ajaksi tehdään koulutussopimus sinun, Aalto EE:n ja yhteistyöorganisaation välillä.
Kauttamme uusia ammattilaisia hakevat muun muassa seuraavat organisaatiot




Rekrytoivan F.E.C-koulutuksen ideana on auttaa sinut kohti kiinnostavia työtehtäviä
F.E.C = Further Educated with Companies koulutusohjelma on noin puolivuotinen yhteistyöjakso potentiaalisen tulevan työnantajan kanssa.
Täydennyskoulutusta ja työskentelyä asiantuntijatehtävissä yhdistävän koulutuksen tavoite on löytää sinulle työpaikka ja uusi startti urallesi. Koulutuspäivien aikana syvennät osaamistasi koulutuksen teemoissa ja hyödynnät oppimaasi käytännössä yhteistyöorganisaatiossasi. Tavoitteemme on löytää sinulle työnantaja, jossa pääset näyttämän ammattitaitosi, ja jonka kanssa yhteistyösi voisi jatkua työsopimussuhteessa koulutuksen jälkeen.
Koulutukseen osallistumisen edellytyksenä on, että sinulla on yhteistyöorganisaatio sovittu koulutuksen alkaessa. Kauttamme uusia osaajia etsivät monet yhteistyökumppanimme, mutta kannustamme myös omaan aktiivisuuteen yhteistyöpaikan etsimisen suhteen. Rekrytoiva koulutus on sinulle mahdollisuus hakea paikkaa sinua aidosti kiinnostavasta yrityksestä tai organisaatiosta ja näin viedä uraasi haluamaasi suuntaan. Asiantuntijamme auttavat sinua yhteistyöpaikan haussa monin tavoin.
Olemme toteuttaneet laadukkaita rekrytoivia työvoimakoulutuksia jo yli 25 vuoden ajan. Tuhannet yritykset ja koulutettavat ovat olleet tyytyväisiä Aalto PRO:n ohjelmiin: yli 70 % osallistujista solmii työsopimuksen koulutuksen päätteeksi.



Työnantaja, löydä uusi työntekijä rekrytoivan koulutuksen kautta
Rekrytoivan koulutusohjelman kautta saat motivoituneen ja omaan osaamiseen panostavan tekijän.
F.E.C-ohjelmat ovat kustannustehokas, joustava ja luotettava väylä löytää uusia osaavia henkilöitä organisaatioonne
- Koulutusohjelmat keskittyvät tietyn osaamisalueen kehittämiseen – yhteistyöorganisaatio päättää kuitenkin työtehtävistä yhdessä koulutukseen osallistuvan kanssa
- Aalto EE tarjoaa organisaatioonne sopivia henkilöitä ja auttaa valinnassa – henkilöiden esivalinnan tekee TE-Palvelut ja Aalto EE
- Valmiiksi suunniteltu yliopistotasoinen täydennyskoulutus, josta koulutettava tuo tuoreen tietotaidon organisaationne käyttöön
Puolen vuoden F.E.C-koulutuksen aikana osallistuja toimii kumppaniorganisaatiossaan sovituissa työtehtävissä, joissa yhteisenä tavoitteena on työssä menestyminen ja myönteinen rekrytointipäätös koulutusohjelman jälkeen – tai jo sen aikana. Työskentelyn rinnalla osallistuja syventää osaamistaan Aalto PRO -koulutusjaksoilla kunkin koulutuksen teeman mukaisesti.
Valmennuksen hyödyt

Kenelle?
Kohderyhmänä ovat työttömät tai työttömyysuhan alaiset korkeakoulututkinnon suorittaneet, yli 50-vuotiaat asiantuntija- ja johtotason tehtävissä työskennelleet henkilöt, jotka haluavat kehittää omaa osaamistaan täydennyskoulutuksessa uudelleentyöllistymisen tueksi.
Rekrytoiva työvoimakoulutus sopii erityisen hyvin henkilöille, jotka ovat motivoituneita kehittämään osaamistaan uudelleentyöllistymisen tueksi.
Olet kohderyhmää, mikäli
- sinulla on pitkä työkokemus omalta alaltasi
- suhtaudut myönteisen uteliaasti uusiin työmahdollisuuksiin
- sinulla on motivaatio oppia uutta.
Sisältö ja aikataulu
Koulutusohjelman kesto on 120 päivää (6 kuukautta) ja se toteutetaan monimuoto-opetuksena . Työvoimakoulutus koostuu koulutuspäivistä ja työskentelystä yhteistyöyrityksessä tai organisaatiossa sovituissa työtehtävissä. Koulutus koostuu kaikille yhteisestä osiosta ja vapaasti valittavista opinnoista, ja räätälöidään osallistujan tarpeiden mukaisesti ottaen huomioon yhteistyöyrityksen tai -organisaation tehtävävaatimukset. Kullekin opiskelijalle muodostuu oma koulutuspolku, jossa sekä opiskelijan että yhteistyöyrityksen osaamisen kehittämistarpeet on otettu huomioon.
Koulutuspäiviä on valitusta opintopolusta riippuen yhteensä 21–25 pv, ja ne jakautuvat 1–2 päivän jaksoihin noin kerran kuukaudessa koko ohjelman ajan. Koulutuspäivien lisäksi on itsenäistä opiskelua sekä verkko-opintoja.
- Kaikille yhteisiä opintoja on 6 lähipäivää + 3 ohjattua etäopiskelupäivää
- Vaihtoehtoisia koulutuspolkuja valinnaisista koulutuksista 10–12 pv sisältäen 2–4 ohjattua etäopiskelupäivää
- 95–99 päivää työskentelyä yhteistyöorganisaatiossa
Kaikille yhteiset opintojaksot
Aloitus ja orientaatio 11.5.2023
- Koulutuksen sisältö ja käytännöt
- Työmarkkinat muuttuvat
Työelämän murros ja itsensä johtaminen 25.5.2023
- Tulevaisuuden työ, johtaminen ja työhyvinvointi
- Itseohjautuminen
- Monityöpaikkaisuus ja työkalut, toimistossa & etänä
- Työn ja vapaa-ajan rajojen hämärtyminen
- Itsetunto ja itsensä johtaminen
- Tulevaisuuden odotukset
Digitalisaatio, palvelullistaminen ja alustatalous 21.6.2023
- Digitalisaation tuomat mahdollisuudet
- Palvelullistaminen ja alustatalous
Innovaatiot ja ekosysteemit 15.8.2023
- Miten innovaatiot syntyvät
- Tuloksellisen innovaatiotoiminnan keskeiset tekijät
- Työkalut innovaatioekosysteemien rakentamiseen, koordinointiin ja johtamiseen
Kestävä kehitys ja vastuullinen liiketoiminta 30.8.2023
- Vastuullisen liiketoiminnan olennaiset käsitteet, mallit ja toimintatavat
- Vastuullisuus koko yrityksen arvoketjussa
- Digitaalinen vastuullisuus ja teknologiat, sosiaalinen vastuullisuus ja eettisyys
Päätöspäivä 1.11.2023
- Palautekeskustelu ja arviointi
- Todistusten jako